Když se řekne, že jde někdo „na kobereček“, znamená to obvykle nějaký průšvih. Je povolán ke svému šéfovi či řediteli firmy, aby svá počínání vysvětlil, aby se situace vyjasnila, a případně aby také byl za něco pokárán či potrestán. Velmi podobného psychického rozpoložení se paradoxně můžete dočkat i vy na svém vlastním „koberečku“, až si k vám pozvete návštěvu, a ta vám bude vytýkat to, co jste doma zanedbali a opomíjeli.
Skvrny a vyšlapaná místa – koberec v metráži, položený od stěny ke stěně, od rohu k rohu, je vždy vizitkou vaší domácnosti a jsou-li na něm patrné různé skvrny a vyšlapané cesty, kudy se nejvíc chodí, bude to jedna z prvních věcí, kterých si všimne každý, kdo k vám zavítá. Problém je ovšem v tom, že po koberci lidé našlapují naboso nebo v ponožkách a chodidla považujeme jednak za poměrně intimní záležitost, a pak dobře víme, že se skrze pokožku chodidel vstřebávají i různé nečistoty do krevního oběhu. Pokud někdo spatří na koberci fleky neznámého původu, bude se štítit po něm chodit, nehledě na to, že se tu mohou vyskytovat plísně a některé kmeny patogenních bakterií.
Zápach – bosonohá chůze nebo chůze v ponožkách vnáší do povrchu koberců náš pot a také bakterie, pro něž představuje zdroj potravy. Pot sám o sobě nezapáchá, zápach způsobují bakterie, které jej rozkládají, a produkují při tom štiplavé sirné sloučeniny, podobné odéru zrajícího sýra. Jestliže se koberec pouze vysává vysavačem, jeho výkon není nikdy dostačující na to, aby odsál všechny bakterie i se zbytky potu, ten se navíc lepí na prachové částice a vytváří lepkavou, mazlavou hmotu, a tu bezezbytku odstraníte pouze čisticím strojem. Například dobře recenzovaným systémem Rotovac, využívaným například při čištění koberců v Praze 6 wismont-cisteni.cz. Jedná se o rotující kartáče s podtlakovým vysáváním, s vynikajícími čisticími výsledky.