Dělení kovů


Stroje všeho druhu

Když chceme výrobek vyrábět pomocí obrábění, tak jako počáteční surovinu většinou používáme nějaký normalizovaný polotovar. Je zapotřebí provést jeho správný návrh, protože podle toho, jakým způsobem se bude daný rozměr obrábět, tak musíme zvolit vhodný přídavek. Jako první se mnohdy provádí obrábění nahrubo, protože hrubováním se odebere velké množství materiálu za krátký čas, ovšem povrch a přesnost není vysoká. Proto se následně provede obrábění na čisto a jeli třeba tak i dokončovací operace jako broušení.

závitové tyče

Těžko však na soustruh upnete třeba normalizovanou tyč o délce šesti metrů, proto je zapotřebí nejdříve ji nadělit na menší kousky. To se dá provést více možnostmi. Jednou z nejvyužívanějších je pásová pila, kde máme nekonečný ozubený pás a ten se nám stará o odběr materiálu. Existují různé stroje, přičemž některé si dokáží i sami posouvat polotovar o nastavenou délku, takže obsluha je snadnější.

detail kotouče

Kotoučové pily

Spousta lidí má takovou pilu doma, akorát na řezání dřeva. Mít tento stroj v dílně se mnohdy vyplatí, protože se s ním dá řezat všechno možné. Hezky si zde nastavíte hloubku řezu i náklon kotouče, takže není problém vytvořit ani takové obložení ze dřeva. Existují však i pily na kov, takže se s nimi dá dělit mnohem tvrdší materiál. Potřebujeme však i vhodný nástroj, kterým může být například pilový kotouč 254×30. Rozměry musí odpovídat povoleným od výrobce stroje a zároveň povolená maximální rychlost kotouče musí být větší než rychlost stroje. Dále se prodávají jemnozubé či hrubozubé provedení, přičemž výběr závisí na tom, co chcete řezat a s jakou přesností. K dostání jsou i segmentové, kdy se na samotném kotouči nachází břitové destičky, které se starají o samotný odběr materiálu. Kvalitní kotouč zajistí rychlejší řezání, vyšší přesnost a také vydrží delší dobu, takže ve výsledku můžou být náklady ještě nižší.

About the Author

You may also like these