Hypoteční úvěr na bydlení nebo americká hypotéka. V obou případech se jedná o hypoteční úvěry, ale s odlišnými podmínkami. Pojďme si je postupně představit, říct na co se hodí a jak si o ně zažádat.
- Hypotéka na bydlení
Hypoteční úvěr na bydlení asi není zapotřebí nijak dlouze představovat. Je produktem celé řady bank a nabízí nejvýhodnější úrokovou sazbu ze všech dostupných úvěrů na trhu. Je ideální k financování vlastní nemovitosti za účelem rekonstrukce, stavby či koupi. Jedná se však o účelový úvěr, podléhá mu tedy řada omezení ze strany banky. Peníze nemohou být čerpány za jiným účelem než financování nemovitosti a veškeré výdaje s tím spojené, musí být doloženy za pomoci účtenek, smluv a faktur. Pokud by tak dlužník neučinil, mohla by po něm banka vymáhat peníze zpět.
Úroková sazba je u tohoto druhu úvěru jedna z nejvýhodnějších, aktuálně se pohybuje kolem 1,5%. Tato výše úroku je povětšinou fixována na několik let v závislosti na bankovní společnosti. Úvěr je však vázán nemovitostí, pokud by došlo k nedodržení podmínek smlouvy ze strany dlužníka, může dojít k odebrání nemovitosti. Následně jí banka může prodat pod cenou tak, aby získala peníze z úvěru nazpět.
Aktuálně je možné čerpat úvěr na nemovitost z 90%, zbylých 10% je zapotřebí mít našetřeno z vlastních úspor. V praxi to znamená, že pokud se například rozhodnete koupit nemovitost v hodnotě 3 000 000, 300 000 musí pocházet z vlastních úspor.
- Americká hypotéka
Americkou hypotéku volí řada lidí pro její benevolentnost. Jedná se o neúčelový úvěr a není tak zapotřebí dokládat, k čemu byly peníze využity. Financování vlastního bydlení, studium v zahraničí nebo třeba cestování…zkrátka všechno, na co si jenom vzpomenete.
Tato benevolentnost je ale do určité míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje kolem 3%.