Co je ekonomika asi každý ví, ale málokdo už ví, co všechno na ni má vliv. Začneme tím největším – tedy státem. Státní ekonomika roste a klesá podle výsledků hospodaření se státním majetkem, a do jejího stavu se promítá samozřejmě i výběr daní od podnikajících subjektů a od jednotlivých plátců. Právě výše daní a dalších poplatků je často kontraproduktivní. Mnoho politiků si naivně myslí, že čím vyšší daně budou muset lidé platit, tím se jich vybere více. Opak je ale pravdou. Podle Lafferovy křivky, která je pojmenovaná po stejnojmenném ekonomovi, naopak výše vybraných daní klesá v momentě, kdy jsou daně na nejvyšší úrovni. Zjednodušeně řešeno, nejvyšší zdanění probíhá když jsou daně tak akorát vysoké. Bohužel politici jdou spíše opačným směrem, a tak můžeme sledovat, jak nejen čeští politici s oblibou bojují za stále vyšší daně.
Ekonomika je výkonná zejména podle hospodářských výsledků. Když má stát málo státních podniků a většina je orientována v soukromém vlastnictví, stát vlastně nevytváří tak vysoký výdělek jako soukromé subjekty. Stát tedy není příliš významným plátcem daní ani negeneruje mnoho zisku. Proto jsou státy závislé na soukromých subjektech, které vytváří pracovní místa, zaměstnancům odvádí daně, sociální a zdravotní pojištění, a i to stát ve velké míře využívá a potřebuje ke svému bezproblémovému fungování.
Problémem naší ekonomiky je především příliš vysoké zdanění práce, vysoké odvody a také danění mnoha firem v zahraničí. Lidé začínají šetřit a nekupují zbytečné věci, což se samozřejmě odráží na ziscích podnikatelů, kteří na základě zisků odvádí daně. Ekonomika se tak točí v kruhu, a zatím to nevypadá, že by se její kondice měla vrátit na hladinu před covidem. Právě ten zasadil naší ekonomice obrovské rány, ze kterých se mnohé firmy nevzpamatovaly dodnes.